Polski   English  BioFreedom: stent uwalniającu Biolimus A9.Interwencyjne leczenie choroby wieńcowej - PTCA

Biosensors to nasz wieloletni partner w zakresie sprzetu do interwencyjnego leczenia choroby wieńcowej serca. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta:Biosensors tworzy wyjątkowe na skalę światową produkty! Jeśli ktoś z nas lub z Naszych bliskich trafi karetką pogotowia do jednej ze 140 polskich pracowni hemodynamiki, leczenie przy użyciu stentów stworzonych i produkowanych przez Biosensors daje zdecydowanie najwieksze szanse przeżycia! Nazwy tych stentów to BioMatrix i BioFreedom. Warto zapamiętać!

I dlatego właśnie od wielu lat są naszym partnerem w zakresie sprzętu wieńcowego. Co więcej: Biosensors jest od dekady firmą tworzącą prawdziwie skuteczne klinicznie stenty uwalniające lek (tzw. DES od angielskiego "Drug Eluting Stent"). Blisko 75% (!) wszystkich implantowanych co roku na świecie DES'ów powstało w Biosensors! Trudno w to uwierzyć? A jednak...

Epoka stentów uwalniających lek została zapoczątkowana prezentacją wyników stentu wieńcowego Cypher (Johnson&Johnson) podczas Kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego we wrześniu 2001 roku w Sztokholmie. To byla chwila, ktora zmieniła współczesne leczenie choroby wieńcowej.
Cypher juz nie jest produkowany, odddał finansową palmę pierszeństwa stentom Xience-V (Abbott Vascular) oraz Promus (Boston Scientific). Gdzie tu miejsce dla Biosensors? Biosensors jest firmą, która stworzyła 4 z 5 najbardziej popularnych i najczęściej stosowanych stentów na świecie. Gdy w Sztokholmie prezentowane były wyniki Cypher'a Biosenors prowadzil w Niemczech pierwsze badanie stentów pokrytych bioabsorbowalnym polimerem uwalniającym everolimus. Chwilę poźniej (w marcu 2003 roku) projekt ten został kupiony przez ówczesnego absolutnego lidera rynku sprzętu do PTCA - firmę Guidant - przeżywającego poważne problemy związane z zablokowaniem przez sąd projektu stentu ACHIEVE. Rok później Guidant przestał istnieć a stent stworzony przez  Biosensors został wprowadzony na rynek jako stenty Xience (Abbbott Vascular) oraz Promus (Boston Scientific) - do dnia dzisiejszego produkty #1 oraz #2 na świecie.
Światowym produktem #3 jest linia stentów Resolute firmy Medtronic (stworzone przez Medtronica). Produktem #4 jest BioMatrix sprzedawany przez Biosensors a światowym #5 jest Nobori (produkowany przez Terumo na licencji Biosensors). I tak oto 4 z 5 najczęściej stosowanych na świecie stentów uwalniających lek jest dziełem Biosensors.  Ale dlaczego nalegać na stosowanie stentu BioMatrix?

W największym skrócie ponieważ to jedyny na świecie uwalniający lek stent wieńcowy który w dużym, randomizowanym badaniu klinicznym udowodnił redukcje śmiertelności u pacjentów u których leczone jest zawał serca (ostry zespół wieńcowy). Trudno w to uwierzyć ale wyniki badania LEADERS - przełomowego dla Biosensors - zaskoczyły wszystkich! Znamiennie statystyczna (p=0,007) redukcja śmiertelności u pacjentów z zawałem (STEMI) została potwierdzona w 5-letniej obserwacji grupy ponad 1700 pacjentów oraz w innych badaniach, w których BioMatrix był stosowany. Żaden inny stent na świecie nie wykazał takich wyników leczenia! Więc szanse przeżycia 5 lat po zawale bezpośrednio zależą od tego, jakiego stentu wieńcowego użyją lekarze!  Zdecydowanie warto sprawdzić jakie mają plany!

Ale to nie jest ostatnie słowo ze strony Biosensors! Za kilka miesięcy -w październiku 2015- podczas kongresu TCT 2015 zostaną zaprezentowane wyniki kolejego przełomowego badania produktu stworzonego przez Biosensors: stentu BioFreedom. W ogromnym, podwójnie zaślepionym, randomizowanym, prospektywnym badaniu kierowanym przez ośrodki ze Szwajcarii wzięło udział 2466 pacjentów z Europy, Azji, Kanady i Australii. Badanie to nazywane jest często jako "badanie wykluczonych" - chorych, którzy ze względu na ryzyko nie mają szansy na najskuteczniejsze leczenie zawałów serca..... O jego wynikach poinformujemy po ich zaprezentowaniu jesienią. Zapraszamy do lektury artykułu wyjaśniającego motywacje autorów badania: www.ahjonline.com/article/S0002-8703%2813%2900057-4/abstract